Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8-17 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

Velikost obuvi u dětí

 

Při výběru obuvi pro děti je důležité, přeměřit velikost nohy. Velikost změříme tak, že dítě postavíme na papír a obkreslíme chodidla i s ponožkou. Následně změříme vzdálenost od paty až na konec nejdelšího prstu palce. Je naprosto běžné, že se velikost levé a pravé nohy liší. Pro výpočet velikosti obuvi použijeme větší z naměřených velikostí. K této velikosti přičteme 12 mm nadměrek, který slouží z poloviny pro volný pohyb prstů při prodloužení nohy za chůze a z poloviny jako rezerva pro růst chodidel. Pro určení velikosti obuvi se používá číslo velikosti.

Pokud si nebudete jistí s výběrem velikosti, kontaktujte nás prostřednictvím e-mailu, nebo kontaktního formuláře v záložce kontakty, rádi Vám s výběrem poradíme :)

 

Obouvání dětí

Děti jsou nejvíce zranitelné v období svého růstu a vývoje. Chrupavčitý skelet dětské nohy se může lehce deformovat buď špatnou obuví, nebo nadměrným zatížením. Větší riziko poškození dětské nohy špatnou obuví spočívá také v tom, že dětská noha se neustále vyvíjí, roste nejen do délky, ale i do šířky a objemu, mění se její proporce, tvar, ale i biomechanika chůze. Dítě má navíc snížený práh citlivosti vůči tlaku a bolesti, není proto schopno samo posoudit, jak mu obuv padne a zda ho netlačí.

  • Vyberte obuv, která dobře padne do délky i do šířky, nezapomeňte na nadměrek. U dětí nadměrek slouží z poloviny pro volný pohyb prstů při prodloužení nohy za chůze a z poloviny jako rezerva pro růst nohou. Proto se u dětské obuvi doporučuje nadměrek 12 až 15 mm dlouhý.
  • Dětská obuv by měla mít prostornou, kulatou špičku a dostatečně tuhý opatek (tj. vnitřní dílec v patní části svršku obuvi). Noha v obuvi musí být dokonale fixována. Nesmí docházet k nežádoucím bočním pohybům patní části nohy.
  • Upřednostňujte kotníčkový střih šněrovací nebo s páskem na suchý zip. Vhodný střih svršku obuvi zajišťuje dobrou fixaci nohy v obuvi, neboť drží pevně nohu proti opatku a brání posunu nohy v obuvi. V nejmenších velikostních skupinách vybírejte obuv výhradně kotníčkového střihu.
  • Obuv, hlavně pro nejmenší děti musí tzv. “jít” s nohou a spolupracovat s ní. Tuhá a nepoddajná obuv zvyšuje únavu, narušuje pohodlí chůze a zdravý vývoj nohou. V místě, kde se noha při chůzi ohýbá (tj. v oblasti prstních kloubů) musí být obuv dostatečně ohebná (flexibilní).
  • Tvrdé dopady na beton, asfalt, dlažbu se projevují opotřebením kostí, kloubů a kloubních chrupavek dolních končetin a v neposlední řadě poškozením páteře. Prevencí je kvalitní podešev s dobrými tlumícími vlastnostmi.
  • Dětská noha roste velice rychle, kontrolujte proto pravidelně velikost nohy a nošené obuvi.
  • Z pohledu komfortnosti a příznivého mikroklima v obuvi dáváme přednost obuvi, která je vyrobena z přírodních materiálů (useň, textil), které jsou měkké, prodyšné a absorbují vlhkost. Nejdůležitější jejich vlastností je, že se přizpůsobí anatomickému tvaru nohy. Je dokázáno, že poromery, koženky a plasty jsou neprodyšné, během nošení si stále zachovávají své původní rozměry a nepřizpůsobí se tvaru nohy uživatele a tlačí, zvláště při zvětšení objemů nohou vlivem únavy a tepla. V obuvi ze syntetických materiálů vzniká rovněž nepříznivé klima uvnitř obuvi hromadí se vlhkost, zvyšuje nebo se snižuje teplota. Plísně a bakterie ohrožují uživatele a zmenšují životnost obuvi. Syntetické materiály můžeme akceptovat pouze u vysoce účelové obuvi určené do vlhkých a chladných podmínek, přičemž tato obuv musí mít vyhovující vnitřní vybavení.
  • Nohy se obecně hodně potí, přičemž největším zdrojem vlhkosti je ploska nohy. Proto by měla být každá obuv, zvláště pak obuv uzavřených střihů ve vnitřní nášlapné části vybavena stélkou nebo vložkou z textilu nebo usně, které mají dobré absorpční vlastnosti pro pot a vodní páru.
  • V současné době se často setkáváme s obuví vyrobenou z umělých klimamembrán typu „..TEX.“, které mají dobré hygienické vlastnosti. Tyto materiály jsou propustné pro pot ve formě vodní páry a nepropustné pro vlhkost z venku. Tím je noha udržována v suchu i při velkém fyzickém zatížení a často se proto používají při výrobě sportovní a pracovní obuvi.
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Kde nás najdete

Dvorská 32

678 01 Blansko

Kontakty
Zákaznická podpora KTR-obuv
Zákaznická podpora KTR-obuv
(Po-Pá, 8-17 hod.)